opis_strony2
Pałace

PAŁAC W NOWEJ WSI RZECZNEJ


Nowa Wieś Rzeczna leży 3 km od centrum Starogardu i właściwie jest już willową dzielnicą miasta. Blisko stąd do rzeczki Piesienicy, ktora koło tzw. drajmostu (mostu kolejowego linii Tczew - Starogard - Chijnice) wpada do Wierzycy. XIX-wieczny pałac w Nowej Wsi, w miarę dobrze zachowany,  leżący w sporym parku, zmienil kolejnego prywatnego  właściciela. O tym, że zachowały się tu ciekawe ozdoby i oryginalna elewacja oraz oryginalna sala balowa  z widokiem na park, możemy jedynie poczytać w przewodnikach.

Więcej…
 

PAŁAC W SUMINIE


Sumin leży ok. 10 km od Starogardu. Tutejszy pałac jest pozostałością dawnego majątku. Obecnie w pałacu mieści się szkoła, a zrewitalizowany park jako jeden z nielicznych w powiecie starogardzkim  jest ogólnodostępny.


Więcej…
 

PAŁAC W LEŚNEJ JANI


Pałac w Leśnej Jani, podobnie jak w Starej, powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jest otoczony nieźle utrzymanym parkiem. Obecnie, po nabyciu go przez osobę prywatną, odnawiany. Zdjęcia, jakie znajdują się na portalu www.kociewiacy.pl, zostały wykonane przed sprzedażą obektu przez Agencję Nieruchomości Rolnej. Pokazujemy też stare ryciny przedstawiające pałac w okresie świetności. Obie części - jak widać na rycinach - były połączone wiszącym korytarzem.

Obejrzyj pałac na zdjęciach
Tu obejrzyj pałac  na  starych rycinach

 

PAŁAC W STAREJ JANI


Dwór w Starej Jani został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Można tu odczytać bardzo ciekawe założenie parkowo-pałacowe. Kto lubi zabytki,  z pewnościa zainteresują go bardzo ciekawe zabudowania gospodarcze oraz mieszkalne z okresu powstania palacu. Obiekt należy do osoby prywatnej i nie jest udostępniony zwiedzającym.

O pałacu w Starej Jani i majątku

 

SMĘTÓWKO - PAŁAC EKELEKTYCZNY


Smętówko leży niecałe 2 km od Smętowa przy szosie Smętowo - Lalkowy. Na wzgórzu stoi tu eklektyczny pałac z mniej więcej 1960 r. Ma  bardzo oryginalną, rzec można "kubistyczną" bryłę. Do niedawna straszył swoim wyglądem. Od dwóch lat - za sprawą jego mieszkańców (wspólnota) - przeżywa renesans, na razie od frontowej strony. Być może przyjdzie czas, że mieszkańcy pałacu urządzą w nim jakąś izbę dla turysty.

O pałacu w Smętówku

 

DWOREK W KLONÓWCE - DZIŚ NIEISTNIEJĄCY


Modrzewiowy dworek w Klonówce istniał do 1945 r. Przed laty należał do rodziny Kalksteinów, a później Rudowskich. Gościł w nim w okresie międzywojennym gen. Józef Haller.  Dworek został spalony - według niektórych przez Niemców, według innych przez Rosjan. Obszerny materiał o pałacu został zamieszczony w książce Tadeusza Majewskiego i Janusza Marszalca pt. "Klonówka - obszar magiczny". Dziś po majątku Rudowskich zostało kilka zabudowań gospodarczych i zdziczały park.

O "modrzewiowym" dworze w Klonówce mówi w wywiadzie z 1992 r. Michał Rudowski.

 

MIROWO PAŁAC


Pałac w Mirowie popada w ruinę. Szerzej na jego temat piszemy w reportażu o pałacu i przypałacowym parku w dziale PARKI. Tu kilka fotografii pokazujących pałac w 2004 r.

Więcej…
 

SECESYJNY PAŁAC W SUCUMINIE


Pałac z przeważającą częścią zbudowaną w XIX w. w stylu secesyjnym. Według jego właściciela Konrada Bera, fundamenty ma gotyckie. Imponująca wieża pałacu jest świetnie widoczna z „berlinki” (droga nr 22). Obiekt prywatny, jedynie do oglądania z zewnątrz.
Niżej - pałac na zdjęciach


Więcej…
 

PAŁAC W WOLENTALU

WOLENTAL,  GM. SKÓRCZ. W gminie Skórcz i Smętowo widać - niczym wielkie zielone wyspy otoczone polami - wielkie skupiska starych, na ogół liściastych drzew. Znak to, że stoi tam pałac czy pałacyk. Albo stał. Czasami trudno takie wyspy "odczytać", bo otaczają je  popegeerowskie zabudowania. Tak jest na przykład w Wolentalu.

Więcej…
 

PAŁACYK W OWIDZU - W RUINIE


Niegdyś fantastyczny, jeżeli idzie o bryłę i architektoniczne detale, pałacyk w Owidzu, dożywa swoich ostatnich dni. Aż dziw, że dewastacji uległ w ostatnim okresie, tzn. po transformacji ustrojowej. Nie chciała go nawet mieszkająca za granicą rodzina, nie chciał go też nikt po deklaracji obecnego właściciela:  "pałac dam". Nikogo poważnego ten obiekt nie interesował, chyba że złomiarzy.

Pokazujemy jego stan w reportażu  z 2005 r.